Hlavní cenu odborné poroty obhájila Komerční banka

Fincentrum vyhlásilo společně s dalšími partnery výsledky 11. ročníku ocenění Fincentrum Banka roku. Absolutní vítězství přisoudila odborná porota stejně jako v loňském roce Komerční bance.

Na druhém místě se umístila Česká spořitelna následovaná Československou obchodní bankou. Kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku, kde hlasuje formou výzkumu veřejného mínění reprezentativní vzorek české populace, dominuje i nadále Česká spořitelna.

„Rok 2012 nepřinesl do českého bankovnictví žádnou revoluci. Významným signálem je potvrzení stability bankovního sektoru a obnovená ochota bank úvěrovat domácí podniky i obyvatelstvo v době, kdy se úrokové sazby pohybují na rekordně nízkých úrovních. Přes relativně klidný rok se objevily i zajímavé inovace, jako je například spuštění bezkontaktních plateb mobilními telefony," uvedl Petr Stuchlík, předseda organizačního výboru ocenění.

V kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku 2012 zvítězila Česká spořitelna – která mimochodem vítězí v hodnocení veřejnosti nepřetržitě od roku 2004. Výzkum veřejného mínění prováděný agenturou STEM/MARK zkoumá také postoje veřejnosti k charitativním projektům hodnocených finančních institucí. Veřejnost považuje za nejprospěšnější projekty Pomozte dětem (tzv. projekt Kuře) podporovaný Raiffeisenbank, dárcovství krve zaměstnanci Komerční banky a projekt pomoci lidem postiženým autismem, který sponzoruje LBBW Bank CZ.

Nejdynamičtější bankou roku zvolila odborná porota Fio banku. Druhé místo patří UniCredit Bank Czech Republic, na třetím místě se letos umístila Equa bank.

„Trendy se mění velmi rychle. Pokud chtějí dnes banky zůstat na špičce, musí mít velmi dobrou obchodní a technologickou strategii. Rostoucí dynamika trhu s sebou přináší požadavky na kvalitní služby šité na míru klientům. Velká část zákazníků dnes ovládá svůj bankovní účet prostřednictvím internetu, běžné je používání sociálních sítí a srovnávacích portálů. To však také znamená, že lze snadno a rychle převádět finance z jedné banky do jiné. Banky by neměly situaci na trhu rozhodně podceňovat, tyto dopady je třeba zohlednit nejen z pohledu cross-sellingu, ale i možných rizik," říká Pavel Riegger, partner oddělení poradenství pro finanční instituce společnosti Ernst & Young.

Již podruhé hlasovali nejbohatší Češi a Slováci z žebříčku sestavovaného serverem Motejlek.com pro Privátní banku roku. Několik desítek hlasujících zvolilo jako nejlepší privátní banku J&T Banku před ČSOB a Českou spořitelnou.

Ve spolupráci s Kontem BARIÉRY hodnotí ocenění přístup bank k handicapovaným. Titul Banka bez bariér 2012 získala Československá obchodní banka. Druhé místo obsadila Česká spořitelna, třetí se umístila Komerční banka. Přístup do poboček i jednotlivé produkty a služby hodnotili handicapovaní v každém ze 14 krajů ČR.